Baş Ağrısı ve Migren Nedenleri Tedavi Yöntemleri ve Teşhiş

Migren nasıl teşhis edilir?

migren nedir tedavi ve baş ağrısı 300x141 Baş Ağrısı ve Migren Nedenleri Tedavi Yöntemleri ve Teşhiş

Teşhiste baş ağrısı tek başına yeterli değil. Çünkü migrene benzeyen ağrı bir beyin tümöründe de bir kazada da ortaya çıkabiliyor. Yine bu tip bir atfrı kafanın bir yere çarpılması sonucunda meydana gelebilir. Bu nedenle ağrıya eşlik eden birtakım bulgular olmalı. Ağrının başın yarısında görülmesi, ışıktan rahatsız olma, bulantı gibi. Bu ağrının zaman zaman tekrarlaması da tanıyı koymaya yardımcıdır. Hasta ‘rüzgarlı havada, fazla uyuduğumda baş ağrım artıyor’ diyorsa migren tanısı rahat konulabilir. Daha sonra nöroloj ik olarak sağlam olduğundan emin olmak için hastayı muayene ederiz. Muayenede felç gibi bir bulgu tespit etmemeyi ümit ederiz. Eğer böyle bir şey bulursak migren tanısı koymaktan uzaklaşırız.

Peki teşhis zormu?

Migren tanısı gerçekte olduğundan daha az oranda konuluyor. Bunun önemli bir nedeni migrenin başka hastalıkları karıştırabilmesi. Mesela migren atakları sırasında tansiyon sıklıkla yükselebilir. Eğer ölçümlerde tansiyon yüksek bulunduysa hemen tansiyonun baş ağrısı yaptiğı düşünülür. Elbette tansiyon da baş ağrısı yapabilir ama migrenlilere çoğu zaman yanlış olarak- bu tanı konulur.

Ayrıca tanı nasıl yapılıyor?

Tansiyonu yükselen ama migren şüphesi taşıyan birine mesela migren tedavisinde etkili bir epilepsi ilacı verdiğimizde görüyoruz ki hastanın ağrıları kayboluyor. Bu ilaçların yüksek tansiyon üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı için hastanın migreninin olduğunu anlarız.

MR da EEG gibi tetkiklerin migren tanısında yeri var mı?

Migren hastanın öyküsünün dinlenmesiyle konulan bir hastalık. Bu tür yardımcı  incelemelerin migrende yeri yok, ancak MR ve EEG hastalardan sıklıkla isteniyor. Özellikle EEG yani beyin elektrosu ülkemizde çok yaygın kullanılıyor. Oysa EEG sara için kullanılan bir inceleme tetkikidir. Eğer 50 yaşın üstünde birinde baş ağrısı çıkmışsa uygun bir tetkik, yapılabilir. Çünkü bu, beyin suyunda bir basınç, tümör, apseden kaynaklanabilir. Eğer kanser hastalarında günün birinde baş ağrısı ortaya çıkıyorsa yine bu tetkikler istenmeli. Çünkü kanser beyne sıçramış olabilir. Ayrıca yakın zamanda ortaya çıkmış, her gün olan bir ağrı varsa tetkike ihtiyaç duyulur.

Peki kafa travmalarında bu yöntemler gerekli mi?

migren nedir tedavi ve baş ağrısı 2 Baş Ağrısı ve Migren Nedenleri Tedavi Yöntemleri ve Teşhiş

Kafa travmalarından sonra ortaya çıkan ağrı ne tür olursa olsun tetkik istenmeli. Mesela kaza geçirdikten sonra kafasını yere çarptıysa ve ağrı bu kazadan sonra ortaya çıktıysa kanama, hasar gibi risklere karşı mutlaka tetkik isteriz. Bir de egzersizle ortaya çıkan bir baş ağrısı tipi var. Baş ağrısı cinsel ilişkiyi takiben ortaya çıkıyorsa, bu durum bizi ileri tetkikler yapmaya yönlendirir. Cinsel ilişki veya egzersizle ortaya çıkan baş ağrılarında beyinde damar balonlaşmasından şüpheleniriz. Ama egzersizle veya cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan masum baş ağrıları da vardır. Bunlar masum ama çok ağn ve acı verici ağrılar. Kişiyi cinsel yaşamdan uzaklaştıracak boyutta olmakta çoğu zaman. Oysa bunların tedavisi oldukça kısa sürede sonuç vermekte ve de oldukça da basit.

Bir önceki yazımız olan Selülitlere Karşı Yeni Tedavi Thermage CPT - Cilt Ütüsü başlıklı makalemizde cilt, cilt ütüsü ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Baş Ağrısı ve Migren Nedenleri Tedavi Yöntemleri ve Teşhiş” üzerine bir düşünce

  1. Sinem

    migren çok dikkate alınması gereken bir hastalık doktor tavsiyelerine uyuyorum bakalım bayadır ağrım yok.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>